19. Letní keramická plastika

18.06.2011 17:00

19. Letní keramická plastika, Galerie  Klatovy / Klenová

18.6. - 30.10. 2011

Devatenáctý ročník Letní keramické plastiky se v tomto roce nově představuje v areálu hradu Klenová. Od doby svého vzniku v Bechyni v roce 1993 se původně studentská akce přeměnila v ojedinělou venkovní prezentaci keramických plastik českých i zahraničních umělců. Z tradičního místa klášterní zahrady se výstava v letech 2006 až 2010 přesunula do zámeckého parku Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.

Mnoho soch vzniká, nebo je kurátory vybráno přímo pro prostor hradu Klenová. Základem všech prací je keramická nebo porcelánová hmota a někdy také kombinace s jinými materiály.

Jádro vystavujících je poměrně stálé, ale každý rok je zpestřováno dalšími umělci, včetně zahraničních hostů, studentů vysokých škol, a také jednoho čestného hosta (v minulosti sochaři Jan Hendrych, Miloslav Chlupáč, Pavel Knapek, Jan Koblasa, Pravoslav Rada, Václav Šerák, Lubomír Šilar, Bohumil Zemánek, Elžbieta Grosseová a Jindra Viková).

Letošním čestným hostem in memoriam se stal Mojmír Preclík (1931 – 2001).

Cílem výstavy je představit keramickou tvorbu širokého spektra sochařů či keramiků všech generací a zasadit ji do současného výtvarného kontextu.

Vernisáž výstavy je vždy spojena se zajímavým kulturním programem. Volně přístupná akce trvá vždy od závěru června po celé léto až do konce října.

.

www.keramicka-plastika.cz/news/a19-letni-keramicka-plastika1/